Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nakło Śląskie to miejscowość sąsiadująca z Tarnowskimi Górami. Już w XVI w. pojawiają się pierwsze wzmianki o Nakle. W 1671 r. tutejsze dobra otrzymał Leon Ferdynand Henckel von Donnersmarck, który był założycielem bytomsko-siemianowickiej linii Donnersmarcków. Neogotycki budynek, który tutaj został wzniesiony na murach starego rycerskiego zamku pochodzi z 1856 r. i zbudował go Hugon von Donnersmarck. Obecnie w pałacu mieści się Galeria "Barwy Śląska".

W źródłach historycznych znaleźć można informację, że w pobliżu Nakła swoją siedzibę w postaci gródka z wieżą mieli średniowieczni rycerze tacy jak: Franko z Nakła, Zbrosław „de Nakle”, Krzysztof, Jan Nakielski. W XVI wieku prawdopodobnie istniał tutaj murowany zamek rycerski. Neogotycki budynek został wzniesiony w 1856 r. przez Hugona von Donnersmarcka, na murach starego rycerskiego zamku. Pałac był główną siedzibą bytomsko-siemianowickiej linii Donnersmarcków. Rodzina Donnersmarcków zamieszkiwała zamek do 1945 r., wtedy to zmuszeni byli go opuścić. Zamek składa się z dwóch kondygnacji i poddasza. Główne wejście znajduje się od strony półn. - zach. Obok wieży na parterze znajdowała się przyzamkowa kaplica. Zamek sprawia wrażenie lekko zaniedbanego, na murach widać resztki niebieskiej elewacji. Elewacje murów w niektórych miejscach ozdobione są ryzalitami, które powstały w wyniku przebudowy zamku. Od 2006 r. w pałacu mieści się Galeria "Barwy Śląska", prezentująca zbiory malarstwa Gerarda Stanisława Trefonia. Blisko pałacu znajduje się park krajobrazowy. Park pochodzi z połowy XIX w., znajduje się w nim zabytkowy starodrzew.

Kiedy przyjechaliśmy do Nakła Śląskiego w czerwcu 2012 r. pałac był ogrodzony płotem i przyozdobiony barakami budowlanymi. Wygląda na to. że obiekt jest odnawiany. Niestety nie ma podanych informacji co z nim będzie po remoncie.