Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Barokowy pałac w Łomnicy pochodzi z 1720 r. i nazywany jest Dużym Pałacem. W 1804 r. powstał obok niego następna rezydencja tzw. Mały Pałac. Do majątku należy Folwark gospodarczy z XVIII i XIX w.
Od 1391 r. do 1650 r. łomnicki majątek należał do znanej śląskiej rodziny von Zedlitz. Kiedy wzniesiono Duży Pałac, Łomnica należała do rodziny de Thomagnini.

Jego budowniczym był prawdopodobnie architekt Martin Frantz. W 1738 r. pałac kupił pochodzący z kupieckiej rodziny lnu Christian Menzel. Kolejnymi właścicielami Łomnicy byli kupiec z pobliskich Kowar Georg Flachs, a następnie baron Moritz von Roth. W 1835 r. od jego spadkobierców posiadłość odkupił pruski ambasador na dworze sycylijskim Carl Gustav Ernst von Küster. Miał on w planach przebudowę pałacu w stylu biedermeierowskim. Zaprojektował ją architekt Albert Tollberg, uczeń słynnego architekta Karla Friedricha Schinkla. Rodzina von Küster była w posiadaniu pałacu do 1945 r. Kiedy Armia Czerwona zajęła Dolny Śląsk i ustanowiła władzę komunistyczną, właściciele musieli uciekać na Zachód. Do końca lat 70-tych XX w. w pałacu funkcjonowała szkoła. Zły stan pałacu sprawił, że szkoła musiała zostać przeniesiona, a opuszczony pałac zaczął popadać w ruinę. Wkrótce dach i stropy uległy zawaleniu a całkowita rozbiórka nie wchodziła w grę. W 1991 r. pojawiła się szansa dla łomnickiego pałacu. Zdewastowany budynek zakupił Ulrich von Küster będący wnukiem Constanze von Küster - ostatniej właścicielki pałacu. Wraz ze swoją narzeczoną Elisabeth podjęli się ogromnego trudu przywrócenia pałacowi dawnej świetności. Wkrótce dołączyła do nich grupa ludzi chętnych do uratowania zabytku przed całkowitą zagładą. Dużą rolę odegrała tutaj pomoc finansowa płynąca od różnych fundacji i stowarzyszeń. W 1995 r. został zakupiony Mały Pałac, w którym też koniecznie trzeba było przeprowadzić generalny remont. Plan się powiódł i już dwa lata później uruchomiono tutaj hotel i restaurację. W 2000 r. w Dużym Pałacu uruchomiono Centrum Kulturalne. Od 2005 r. na I piętrze pałacu zobaczyć można wystawę prezentującą zabytki Doliny Pałaców i Ogrodów a w bibliotece mieszczącej się na parterze - prezentację multimedialną przybliżającą historię pałacu i etapy jego odbudowy. Kolejną inwestycją wymagającą dużego wysiłku i nakładu finansowego była renowacja Folwarku znajdującego się obok pałacu. Dzięki wsparciom organizacji krajowych i zagranicznych możliwe było utworzenie tutaj muzealnego Folwarku z warsztatami rzemieślniczymi, sklepem oferującym regionalne i ekologiczne produkty, restauracją, spichlerzem z ciekawą wystawą edukacyjną. Również park wymagał odnowienia. Utworzony w stylu angielskim i zaprojektowany przez Petera Josepha Lenné oraz ucznia słynnego księcia Pücklera - ogrodnika Redera stał się po 1945 r. miejscem składowania śmieci. W 1996 r. przystąpiono do pierwszych prac i dzięki konserwatorom z Jeleniej Góry, Warszawy i Berlina udało się zamienić go w atrakcyjne miejsce dla spacerowiczów.

Źródło: www.palac-lomnica.pl