Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zamek Grodziec wznosi się na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23.04.1155 r. W miejscu w którym stoi teraz murowany zamek wcześniej istniał drewniano-ziemny gród.

To Henryk Brodaty będący następcą Bolesława Wysokiego, który w tym miejscu w 1175 r. nadał przywileje cystersom z Lubiąża, zastąpił drewniany gród murowanym zamkiem.  W XIV i XV w. zamek należał do rycerskiego rodu Bożywojów. Zamek został zdobyty i splądrowany w okresie wojen husyckich. W 1470 r. jego właścicielem został książę legnicki Fryderyk I. Obecny układ i kształt zamek uzyskał w wyniku prac przeprowadzonych przez mistrzów murarskich z Wrocławia, Legnicy i Görlitz sprowadzonych przez Fryderyka I. Sprawiło to, że zamek Grodziec stał się jednym z piękniejszych obiektów gotycko-renesansowych na Śląsku. Kiedy prace dobiegły końca, odbył się tutaj ślub księcia z księżną Sofią von Hohenzollern. W czasie trwania wojny 30-letniej wojska księcia Albrechta Wallensteina zdobyły i spaliły zamek. Po zakończeniu wojny zdecydowano o wysadzeniu części obwarowań, gdyż skala zniszczeń na zamku była ogromna. W XVII i XVIII w. podjęto się próby odbudowania zamku, zakończyły się one jednak porażką. W 1800 r. właścicielem dóbr grodzieckich został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa. Wtedy to rozpoczęły się  prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne obiektu. W latach 30-tych XIX w. do zamku przybywało coraz więcej turystów. Zabytek stał się wtedy pierwszym w Europie takim obiektem, który był  przystosowany do celów turystycznych. Gruntowna odbudowa rozpoczęła się w 1900 r. Wtedy właścicielem zamku został baron Willibald von Dirksen. Zlecił on opracowanie projektu i nadzór nad pracami najbardziej znanemu i cenionemu wówczas architektowi i konserwatorowi Bodo Ebhardtowi. W 1908 r. na uroczystym otwarciu gościł tu cesarz Wilhelm II. Później obiekt przekazano Śląskiemu Towarzystwu Miłośników Historii i Starożytnictwa na muzeum, restaurację oraz schronisko turystyczne. W 1945 r. zamek wraz częścią wyposażenia spłonął. Dopiero w 1959 r. na polecenie ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu podjęte zostały pierwsze prace zabezpieczające.  W połowie lat 70-tych XX w. zamek był siedzibą Teatru Laboratorium J. Grotowskiego. Nakręcono w tym miejscu seriale "Przyłbice i Kaptury", "Wiedźmina" i wiele innych spektakli i programów telewizyjnych. Sceneria zamku wykorzystywana była też przez zagraniczne telewizje: szwedzką, francuską, holenderską i rosyjską.

Trzeba przyznać, że zamek robi wrażenie. Zwiedzanie wszystkich zakamarków zajmuje trochę czasu, ale ze względu na to, że nie ma tutaj oprowadzającego przewodnika, można oglądać co się chce i iść gdzie się chce. Zamkowy bufet oferuje dla głodnych turystów kiełbaskę i bigos, z tym, że, uwaga, kiełbaskę trzeba sobie samemu przysmażyć na ognisku, które rozpalone jest na środku zamkowego dziedzińca.

Oprócz zwiedzania zamek oferuje noclegi, organizację imprez. Od kwietnia do października odbywają się tutaj różnorakie imprezy takie jak: Święto Wina i Miodu Pitnego, Festiwal Muzyki Myśliwskiej, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych i wiele innych.

Źródło: www.grodziec.com