Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prawdopodobnie w 1297 r. powstała w Kliczkowie warownia wzniesiona przez Bolka I Surowego - księcia świdnicko-jaworskiego. W 1391 r. warownia przeszła w ręce rodziny von Rechenbergów, którzy byli właścicielami kliczkowskich dóbr przez 300 lat.

Przebudowę zamku w stylu renesansowym zapoczątkował Kacper Średni a dokończył Kacper Młodszy. On też przyczynił się do powstania obok zamku zabudowań gospodarczych (słodowni, browaru, stajni, powozowni). W 1611 r. gościem na zamku w Kliczkowie był król czeski Maciej. W 1631 r. dobra kliczkowskie zostały przejęte przez rodzinę von Schellendorf, którzy dokonali przebudowy rezydencji. W 1703 r. zamek wraz z resztą majątku przechodzi w ręce rodziny von Frankenberg, którzy byli związani z niemieckim dworem cesarza Leopolda I. Frankenbergowie dokonali modernizacji wnętrz, zmienili charakter elewacji południowej, na dziedzińcu powstały fontanny, wzniesiono też Lwią Bramę i zmieniono charakter zamkowego parku. W 1747 r. Kliczków zakupiła rodzina von Promnitz - właściciele dóbr m.in. w Pszczynie. W 1767 r. Kliczków stał się własnością rodu zu Solms-Baruth. W okresie wojen napoleońskich majątek został rozgrabiony i zniszczony przez wojska napoleońskie. W 1881 r. rozpoczął się czteroletni okres przebudowy zamku. W latach 1877 - 1918 kilkakrotnie w Kliczkowie gościł cesarz niemiecki Wilhelm II. Zamek przetrwał II wojnę światową bez zniszczeń. Dopiero w 1945 r. Armia Radziecka i szabrownicy rozgrabili majątek kliczkowski. Później obiekt stał się siedzibą nadleśnictwa. W tym okresie zamek stopniowo zaczął podupadać. W 1970 r. kolejnym użytkownikiem budynku była Politechnika Wrocławska, która podjęła się próby ratowania obiektu. W latach 90-tych XX w. zamek kupiła firma Integer z Wrocławia, która przeprowadziła szeroko zakrojone prace remontowe. W 1999 r. obiekt został zaadaptowany na centrum konferencyjno-wypoczynkowe. W 2001 r. obiekt udostępniono dla gości. W chwili obecnej w zamku mieści się hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne. Podczas gdy zamek z zewnątrz wywiera ogromne wrażenie, niewielka część wnętrz udostępniona dla zwiedzających turystę rozczaruje.

 

Źródło:www.kliczkow.com.pl


Poniżej kilka filmów z dnia 13.11.2010 i atrakcji jakie zafundowała nam na zamku Kliczków Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau z Wrocławia (www.festungbreslau.wroclaw.pl):