Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Monumentalne czerwone mury zamku krzyżackiego w Malborku z daleka przyciągają uwagę turystów. Gotycka twierdza obronna od 1309 r. do 1457 r. stanowiła siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a sam Malbork był wtedy stolicą jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Krzyżacka warownia składa się z trzech części: zamku niskiego, średniego i wysokiego.

Dawny dom konwentualny po rozbudowie przekształcił się w Zamek Wysoki. Znajduje się tutaj kościół NMP a pod nim mieści się kaplica św. Anny będąca miejscem pochówku wielkich mistrzów.  Na uwagę zasługuje też Gdanisko - wieża połączona z resztą zamku długim gankiem będąca główną toaletą twierdzy, która w razie konieczności mogła spełniać też funkcję wieży obronnej. Za dodatkową opłatą można wejść na zamkową wieżę, gdzie przy dobrej pogodzie podziwiać można rozległą panoramę od Malborka aż po Gdańsk (nam udało się dostrzec rafinerię w Gdańsku).
Dawne podzamcze po przebudowie zyskało miano Zamku Średniego w którym funkcjonowała część mieszkalna, mieścił się też tutaj Wielki Refektarz będący największym pomieszczeniem na zamku, infirmeria oraz Pałac Wielkich Mistrzów.
Zamek Niski - Przedzamcze powstał w XIV i w 1 połowie XV w. Znajdował się tutaj m. in. Karwan - wielka zbrojownia na działa i wozy bojowe, spichlerz i wiele innych budynków gospodarczych. 

 

Na spokojne zwiedzanie zamku należy na pewno poświęcić kilka godzin. Bardzo wygodną formą spaceru po obiekcie jest iGuide - przewodnik dźwiękowy, który umożliwia wysłuchanie historii i opisu najważniejszych miejsc malborskiego zamku. Zamek wygląda niezwykle imponująco od strony rzeki Nogat. Jego dominująca nad miastem bryła świadczy o minionej potędze i bogactwie zakonu krzyżackiego. Jako jeden z największych tego typu zachowanych gotyckich budowli na świecie powinien stać się obowiązkowym punktem postoju turystów zmierzających nad Bałtyk. Klimat krzyżackiej twierdzy jest niezapomniany, a ilość zamkowych zakamarków oddaje w pełni ducha czasów średniowiecza.

 

Więcej informacji na stronie www.zamek.malbork.pl