Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szydłów jest niewielką miejscowością, położoną między Kielcami a Sandomierzem i obfitującą w zabytki pochodzące ze średniowiecza.

Pierwsza pisemna wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1119 r. Władysław Łokietek w 1329 r. nadaje mu przywilej lokacyjny. Miasto dynamicznie rozwija się w XV w. przez rozwój rzemieślnictwa oraz stosunki handlowe, słynęło z produkcji sukna. Do dnia dzisiejszego podziwiać można zachowane najważniejsze zabytki miasteczka.
Brama Krakowska to jedna z trzech istniejących niegdyś bram wjazdowych w tym mieście. Główny zrąb bramy jest z XIV w., górne kondygnacje przerobione są w stylu renesansowym. Kamienne schody umieszczone w zachodniej ścianie prowadziły na chodnik straży w murze obronnym. Kolejnym zabytkiem jest zamek - wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego i Ludwika Węgierskiego w miejscu istniejącego tutaj kiedyś dworu książęcego. Zamek był przebudowywany w XV w., a następnie dwukrotnie w XVI w., co było związane z pożarami, które miały tu miejsce w 1528 i 1544. W XVII w. zamek ponownie przebudowywano po pożarze z 1630 i zniszczeniach z okresu potopu szwedzkiego. W skład kompleksu zamkowego wchodzi też XVI wieczny Skarbczyk powstały z przebudowania baszty obronnej oraz budynek bramny z 1723 r. Wewnątrz zamku zobaczyć można Salę Rycerską. Pozostała się też część murów, które dookoła miasta wzniósł w połowie XIV w. król Kazimierz Wielki. W mieście zobaczyć można też kościół św. Władysława - zbudowany ok. 1355 r. Jest on jednym z najcenniejszych kościołów fundacji Kazimierza Wielkiego. Kościół był pierwotnie halowy, dwunawowy z dwoma słupami umieszczonymi na osi prezbiterium. W kościele w stanie nienaruszonym zachowała się gotycka zakrystia oraz wczesnobarokowa kaplica tzw. literacka. Przy kościele znajduje się dzwonnica powstała na skutek przebudowy w 1724 r. miejskiej baszty obronnej. W mieście istnieje też dobrze zachowana synagoga, wybudowana w latach 1534-1564. Obok cmentarza parafialnego znajdują się ruiny kościoła i szpitala św. Ducha. Kościół wybudowany w pocz. XVI w. z kamienia, jednoprzestrzenny z zakrystią od północy w XVII i XVIII w. spełniał rolę przytułku. Posiada dwa krótkie, prostokątne skrzydła połączone korytarzami z kościołem. Miasteczko jest naprawdę malownicze. Zabudowa pochodząca ze średniowiecza sprawia, że wszystkie zabytki są położone blisko siebie. Uroku dodają zrekonstruowane mury miejskie opasające miasto. Spacer po Szydłowie sprawił nam dużo radości i zdumienia gdy po wejściu na rynek w południe okazało się, że jesteśmy jedynymi turystami. Wydawać by się mogło, że czas tutaj biegnie inaczej, wolniej. Zachęcamy do odwiedzenia Szydłowa, choćby tylko po to by przysiąść na rynku na chwilę i "odetchnąć" tą ciszą w centrum miasta.

Źródło historii: www.garnek.pl