Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W miejscu w którym stoi obecnie Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej w roku 1079 pasterz pasący bydło ujrzał na ogromnym dębie Najświętszą Maryję Pannę. Było to pierwsze objawienie się Matki Bożej na ziemiach polskich. Po objawieniu tryskająca z pobliskiego źródełka woda nabrała cudownych właściwości.

Pierwszy kościół zbudowano tu z dębowych bali w 1111 r. W kościele tym wisiał pierwszy obraz Matki Boskiej Góreckiej. W 1225 r. Władysław Odonicz  - władca tych ziem oddał Górkę OO. Cystersom, którzy nie przebywali tu jednak zbyt długo. W latach 1404 - 1550 Sanktuarium opiekowali się mieszkający w Łobżenicy OO. Augustianie. Niestety pierwszy kościół w 1575 r. został podpalony przez protestantkę. W 1591 r. protestanci zasypali kamieniami studzienkę z cudowną wodą. Jednak kult Matki Bożej przetrwał w tym miejscu. W 1622 r. sędzia nakielski Zygmunt Raczyński postanowił sprowadzić do Górki OO. Bernardynów dla których zbudowano drewniany kościół i klasztor. W 1648 r. rozpoczęto budowę murowanego kościoła, który został konsekrowany w 1728 r. Z 1680 r. pochodzi pierwsza wzmianka o cudownym obrazie Matki Bożej Góreckiej namalowanym w warsztatach bernardyńskich. W 1710 r. okoliczna ludność zostaje zdziesiątkowana przez szalejącą zarazę, tylko w Górce nikt nie zachorował, przypisuje się to opiece Matki Bożej. W połowie XIX w. w wyniku kasaty zakonu ogłoszonej przez zaborcę pruskiego umiera ostatni z mieszkających tutaj zakonników.  W 1907 r. następuje kolejny pożar kościoła, w nocy z 24 na 25 kwietnia płonie ołtarz główny wraz z cudownym obrazem. Ks. Leon Raczkowski bardzo szybko przystąpił do odnowienia kościoła i sporządzenia prowizorycznej kopi obrazu. W 1923 r. Sanktuarium zyskuje nowych opiekunów. Są nimi Misjonarze Świętej Rodziny. Z chwilą wybuchu II wojny światowej obraz zostaje ukryty w Bydgoszczy, skąd powraca do Górki w czerwcu 1945 r. Jesienią 1939 r. hitlerowcy zamordowali księży i braci ze Zgromadzenia MSF a na terenie Sanktuarium dokonali bestialskiego mordu 36 osób świeckich. W 1954 r. prof. S. Hoppen z Torunia namalował nowy obraz Matki Bożej Góreckiej, który w czerwcu 1965 r. został ukoronowany przez Kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystościom Jubileuszowym 25-lecia koronacji przewodniczył Kard. Józef Glemp. W czerwcu 1995 r. Misjonarze ze Świętej Rodziny obchodzili w Górce Klasztornej 100-lecia istnienia Zgromadzenia. Od 1983 r. odbywa się tutaj Festiwal Piosenki Religijnej "Maria Carmen" a od 1984 r. wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej

 

Obok Sanktuarium znajduje się Skansen Maszyn Rolniczych, w którym zobaczyć można maszyny i urządzenia stosowane w rolnictwie.